Šriftas:
A
A
A
Fonas:
Baltas
Juodas
Iliustracijos:
Rodyti
Slėpti
x

„UNESCO paveldas: Lietuva ir pasaulis“

UNESCO paveldas: Lietuva ir pasaulis. Leonardo Skirpsto fotografijų paroda

Pasaulis unikalus savo spalvingumu. Vienų valstybių vardą garsina kvapą gniaužiantys gamtos kampeliai, kitų – istoriniai miestų centrai ir išskirtinė architektūra. Ryškiausios vietos įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą, kurį sudaro visai žmonijai reikšmingos ir išskirtinę visuotinę vertę turinčios kultūros ir gamtos paveldo vertybės. Šiuo metu suskaičiuojama 1121 vertybė, išsidėsčiusi 167 valstybių narių teritorijose, kurių gretose – Lietuva. Lietuva didžiuojasi keturiomis išskirtinę visuotinę vertę turinčiomis vietovėmis: Vilniaus istoriniu centru, Kuršių nerija, Kernavės archeologine vietove, Struvės geodezinio lanko punktais.

Minint Lietuvos Respublikos Seimo paskelbtus UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metus Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje buvo atidaryta fotografo Leonardo Skirpsto fotografijų pasaulio paveldo objektų tematika paroda. Kelias į ekspozicijos suformavimą buvo spalvingas ir ilgas, pareikalavęs keliolikos metų, tūkstančių kadrų ir dešimčių tūkstančių kilometrų. Pirmosios parodoje eksponuojamos fotografijos padarytos prieš 15 metų, anuomet net nekėlus minties, kad kelionių aistros ir iš rankų nepaleidžiamo fotoaparato dermė išaugs į solidžią parodą.

Paroda „UNESCO paveldas: Lietuva ir pasaulis“ patraukliai viešina ir aktualizuoja unikalų Lietuvos bei pasaulio kultūros ir gamtos paveldą, jo išskirtinę kultūrinę vertę bei išsaugojimo ateities kartoms svarbą. Parodą sudaro beveik penkiasdešimt fotografijų, kuriose įamžintų objektų geografija plati: nuo Latvijos, Austrijos, Baltarusijos, Čekijos, Egipto, Estijos, Vokietijos iki Graikijos, Izraelio, Italijos, Vatikano, Jordanijos, Norvegijos, Naujosios Zelandijos bei daugelio kitų valstybių. Nuotraukose L. Skirpstui būdingu stiliumi ir dokumentalisto žvilgsniu atsiskleidžia istorinio Zalcburgo centro grožis, Belovežo girios didybė, laikui nepavaldūs senovės Tėbai ir Romoje stūksantis Koliziejus, Bahajų sodų rojus, Jordanijos stebuklas Petra, didingas Tongariro nacionalinis parkas. Tai tik kelios minėtinos parodoje eksponuojamos vertybės. Parodoje regima kelionė laiku, gamtos ir kultūros objektų kontrastai, įvairių šalių gamtinės, kultūrinės skirtybės ir paralelės.

Išskirtinis dėmesys parodoje sutelkiamas į Lietuvoje saugomus ir visame pasaulyje vertinamus pasaulio paveldo objektus. Fotografijose atsiveria ir puikiai pažįstama, ir netradicinė Vilniaus senamiesčio panorama, Kuršių nerijos gamtos grožis ir architektūros savitumas, Kernavės archeologinės vietovė, tampanti savita jungtimi tarp praeities ir dabarties, Struvės geodezinis lankas, virtęs išskirtiniu mokslo raidos, įvairių šalių mokslininkų, taip pat valdžios bendradarbiavimo mokslo labui pavyzdžiu. Pasak L. Skirpsto, Lietuvos gamtos ir architektūros šedevrai, įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, lygia greta žengia su įvairiose pasaulio valstybėse sukurtais ar susiformavusiais dariniais. Kernavė Lietuvai svarbi istoriniu apsektu, Neringa žavi savo unikalia gamta, spalvinga Vilniaus panorama kelia nuostabą tiek turistui, tiek Vilniaus miesto gyventojui. Anot jo, kiekviena šalis turi unikalių lankytinų objektų, kurie įdomūs pasaulio mastu. Lietuva neišsiskiria ir traukia pasaulio dėmesį. 

 

„UNESCO paveldas: Lietuva ir pasaulis“.

Leonardo Skirpsto fotografijų kilnojamoji paroda nuo birželio 23 d. iki š. m. rugsėjo 1 d. bus eksponuojama Tuskulėnų memorialinio komplekso Konferencijų salėje (Žirmūnų g.1F,Vilnius) kiekvieną dieną nuo 10 iki 17 val.